Надати показники лічильників тел.: 550-553. Отримати інформацію тел.: 55-05-52

Щодо повірки приладів обліку води у приватному секторі м.Житомира

КП “Житомирводоканал” ЖМР повідомляє, що  відповідно до частини 2 статті 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон) підприємства, організації та фізичні особи зобов’язані своєчасно, із урахуванням установлених міжповірочних інтервалів,  подавати засоби вимірювальної техніки  на повірку.
Частиною 3 статті 28 Закону встановлено, що порядок подання фізичними особами, що не є суб’єктами підприємницької діяльності, власниками засобів вимірювальної техніки  (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов’язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з водопостачання.   При цьому статтею 46 зазначеного Закону встановлено, що підприємства, організації та фізичні особи оплачують метрологічні роботи, пов’язані із здійсненням на госпрозрахункових засадах усіх видів державного метрологічного контролю, визначених статтею 21, а також послуги, передбачені частиною 4 статі 15 цього Закону, в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 21 Закону встановлено, що до державного метрологічного контролю належить, зокрема, повірка засобів вимірювальної техніки.
Пунктом 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. № 630, зазначено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця цих послуг.
Разом з тим, підприємства, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, не мають можливості враховувати у тарифах на відповідні послуги витрати з періодичної повірки квартирних засобів обліку, оскільки це не передбачено Порядком формування тарифів на комунальні послуги, затвердженими постановою КМУ від 01.06.2011р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги». Таким чином, оскільки тариф на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення є єдиним джерелом покриття витрат підприємства, то в нього відсутні джерела відшкодування витрат на виконання робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту засобів обліку води, які є власністю фізичної особи-споживача. Тому, підприємства не можуть здійснювати повірку лічильників за власний рахунок, як це передбачено частиною 3 статті 28 Закону.
Натомість, Порядком формування тарифів на послуги з утримування будинків і споруд та прибудинкових територій, який також затверджений  постановою  КМУ від 01.06.2011р.  № 869, був передбачений механізм, згідно з якими витрати з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води (тобто засобів обліку, які належать фізичним особам-споживачам) могли включатися до складу тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Зокрема, такі витрати могли б нараховуватися щомісяця споживачеві у складі послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, залежно від кількості таких засобів обліку, шляхом додавання плати за проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтажу, транспортування та монтажу після повірки, до загальної вартості послуг. Проте, на сьогоднішній день, до складу тарифу на послуги з утримування будинків і споруд та прибудинкових територій не включено такі витрати. Отже, втрачається, перш за все, джерело покриття витрат з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку води. Водночас, чинним законодавством не визначено механізму видокремлення послуги з періодичної повірки квартирних засобів обліку в окрему послугу та встановлення окремої плати за неї. З огляду на вищевикладене, питання періодичної повірки квартирних засобів (засобів обліку, що є власністю фізичної особи-споживача) потребує на сьогодні нормативно-правового врегулювання. Тож, доти не визначені виконавці послуг з періодичної повірки, обслуговування та ремонту квартирних засобів обліку холодної води, або не будуть затверджені нові тарифи на послуги водопостачання та водовідведення, а також утримання будинків і прибудинкових територій з включеними до них витратами на повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів обліку холодної води, споживачам, у чиїх засобів обліку вийшов термін дії державної повірки, доведеться здійснювати ці заходи за власний рахунок. Адже згідно із Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» експлуатувати засіб обліку із терміном повірки, що вийшов,- не можна. У тому випадку плата за послуги  буде нараховуватися не за показаннями засобу обліку, а за нормативами водоспоживання.
  Держповірка проводиться  в ДП “ Житомирстандартметрологія” за адресою: вул. Новосінна, 24. Повірка проводиться в той же день, отже купляти перехідний шланг на період зняття лічильника не має потреби.  Розпломбування лічильника води шляхом зняття пломб на гайках з’єднання лічильника проводиться працівниками Водоканалу безкоштовно (запис на розпломбування лічильника за тел.  55-05-52).